64 pola szachownicy otwierają w umyśle ogrom możliwości, podobnie jak 32 litery alfabetu.

26-27 listopada 2013
W Karpaczu odbyła się I sesja IV Ligi Legnicko – Jeleniogórskiej
w szachach. W tych rozgrywkach bierze udział drużyna Miedzianego Skoczka w składzie: Adam Krzos, Tomasz Ilnicki, Jakub Kaczmarczyk
i Tomasz Giłyk. Jest to pierwszy występ ligowy w historii naszego klubu
i od razu idzie nam fantastycznie! Po 4 rundach liderujemy wespół z UKS SP3 Bogatynia I, przegrywając tylko małymi punktami, z 4 dużymi punktami przewagi nad trzecią drużyną w tabeli. Nasza drużyna pokazuje niezwykłą bojowość do samego końca i walkę o każdy punkt, oraz
o awans do III Ligi Dolnośląskiej. Gratulacje i trzymamy kciuki za pozostałe 3 rundy, które zostaną rozegrane już niebawem!

Chojnów pod znakiem miedzi
16 listopad 2013
W Chojnowie odbył się III Turniej Szachowy o Puchar Polskiej Miedzi. Był on rozgrywany na dystansie 9 rund po 15 minut na zawodnika. W zawodach brali udział zawodnicy Miedzianego Skoczka: Adam Krzos, Mariusz Walada, Jakub Kaczmarczyk, Józef Furmańczyk oraz Przemysław Majchrzak. Był to dla nas bardzo udany występ: każdy zdobył co najmniej 4 pkt., a największy sukces udał się Kubie, który z 6 pkt. Zajął 18 miejsce i zdobył drugą nagrodę w klasyfikacji do rankingu 1800! Nasi zawodnicy po raz kolejny pokazali wysoki poziom gry, połączony z szachową fantazją.

Zobacz tabelę, Adam na czele!
9 października 2013
W Starostwie Powiatowym w Polkowicach odbył się turniej szachowy
o Puchar Starosty Polkowickiego. Zawody były rozgrywane tempem 7 rund, po 10 min. + 5 s na zawodnika, oraz były liczone do cyklu GP Polkowic. Wystąpiła w nich reprezentacja Miedzianego Skoczka: Adam Krzos, Jakub Kaczmarczyk, Mariusz Walada, Przemysław Majchrzak, Józef Furmańczyk i najnowszy nabytek, Krystian Kania. Również i tym razem odnieśliśmy sukcesy: Adam zajął 2 miejsce w klasyfikacji generalnej, a Krystian uplasował się tuż za nim. Dodatkowo w całym cyklu GP, na turniej przed końcem, Adaś jest liderem! Czy utrzyma swoją pozycję w ostatnim turnieju? Dowiemy się już 7 grudnia. Gratulacje dla naszych zawodników!

Strzał w 10!

07 września 2013

We Wrocławiu odbył się Galeriowy Turniej Szachowy
w Galerii Dominikańskiej. Nie zabrakło na nim zawodników Miedzianego Krzosa, Adama Skoczka i Tomka Giłyka. Open miał bardzo silną obsadę, z arcymistrzami Morandą i Tomczakiem na czele. Tomek zajął 74 miejsce z dorobkiem 3 pkt. Natomiast Adaś zrobił istny strzał w 10: 10 miejsce z 6 pkt. wśród takich zawodników to fenomenalny wynik! Nasz zawodnik pokonał kilku silnych graczy, w tym medalistów MPJ. Wielkie gratulacje dla naszych coraz lepszych kolegów!

Wąsosz zdobyty!

31 sierpnia 2013

Trzech zawodników z naszego klubu: Kuba Kaczmarczyk, Adam Krzos i Tomek Giłyk wyjechali na turniej do pobliskiego Wąsosza. Zawody z racji niskiej frekwencji rozgrywane były tempem 7 rund po 15 minut na zawodnika. Pomimo małej liczby osób, obsada była bardzo silna, gdyż większość zawodników miało II kategorię. Po czterogodzinnych zmaganiach Kuba zajął 1. miejsce (6,5 pkt.), Adam 3. (5,5 pkt.) a Tomek 4. (4 pkt.)! Podbiliśmy tym samym kolejne miasteczko szachowe. Gratulacje dla naszych zawodników!

Miedź w Polonii

16 lipca 2013

Niedawno zakończył się Międzynarodowy Turniej Kubu Polonia Wrocław, na którym dzielnie reprezentował nas Tomek Ilnicki. Już w pierwszej partii nasz junior zaskoczył wszystkich swoim poziomem gry, lecz to nie koniec rewelacji, a więcej szczegółów razem z krótkim wywiadem.

Co mógłbyś nam powiedzieć o organizacji i atmosferze turnieju?

Do atmosfery i organizacji w sumie nie mam nic do zarzucenia, ale jednak czułem się trochę nieswojo przez to, że często ktoś był wycofywany
z kojarzenia i nagle wracał np. po dwóch rundach. Nikt nie lubi takich niespodzianek. Sędziowie byli mili i z poczuciem humoru, dzięki temu pewien zawodnik, który non-stop poprawiał bierki i na każdej rundzie musiał podnieść głos, że domaga się ciszy, choć w tym momencie to on bardziej przeszkadzał grającym niż szepczący na uboczu widzowie, nie sprawiał większych problemów więc w tej kwestii nie narzekam.

Wrocław to duże i gwarne miasto. Czy w takim razie mieliście podczas partii sporo widzów?

"Sporo" to w tym wypadku pojęcie względne. Z powodu lokalizacji sali gry codziennie przychodzili przypadkowi gapie z ulicy, ale większość ludzi po prostu w biegu zerkała na nas przez szybę.

Czy była jakaś szczególna partia lub taka, którą uważasz za zdecydowanie trudniejszą od reszty?

Pierwsza partia utkwiła mi najbardziej w pamięci, bo mogłem rozpocząć turniej z punktem albo połówką, ale niestety

w niedoczasie z silnym przeciwnikiem nie wszystko poszło po mojej myśli. Nie miałem najtrudniejszej partii, każda była na jednakowo wysokim poziomie.

Z moich informacji wynika, że tutaj pierwszy raz spotkałeś się z tempem 90’/40+30’+30” na ruch. Powiedz jak Ci się grało takim tempem?
Ciężko jednoznacznie stwierdzić. Dodatkowy czas raz był na moją korzyść, raz na przeciwnika więc nie mogę narzekać, ale na pewno pierwszy jest nowym doświadczeniem. Jednak gdybym miał wybierać między czasem dodawanym, a standardowym to bardziej skłaniam się ku temu drugiemu.

Czy uważasz, że zrobiłeś postępy?

Po każdym turnieju są jakieś postępy, ale mam nadzieję że Polonia dała mi więcej doświadczenia niż inne.

Na koniec powiedz mi jaki będzie Twój kolejny turniej, gdzie się wybierasz?
Nie mam pojęcie gdzie się wybiorę na następny turniej, być może do Żarowa. Z reguły rzadko jeżdżę na turnieje.

Polkowice ponownie

16 czerwca 2013

W sobotę odbył się trzeci turniej z cyklu GP Polkowic. Zawody tym razem były rozgrywane w budynku klubowym KS Polkowice. Turniej był na bardzo wyrównanym poziomie, dominowały emocje, a na oficjalnego zwycięzcę trzeba było czekać aż do ostatniego mata. Jest nam niezmiernie miło, że
I miejsce zajął nasz Adaś Krzos, zdobywając 7,5 pkt. z 9! Nasz klubowy kolega w każdym kolejnym turnieju pokazuje coraz wyższą formę! W czołowej dziesiątce zameldowali się również:
- na 4 miejscu Tomek Giłyk z 5,5 pkt. (debiutancki turniej! brawa!)
- na 5 miejscu Kuba Kaczmarczyk z 5 pkt.
- na 7 miejscu Tomek Ilnicki z 5 pkt.
Gratulujemy serdecznie naszym zawodnikom i trzymamy kciuki za następne występy!

Trzeba pomagać
5 czerwca 2013
Dnia 31.05.2013 w Gimnazjum nr 34 we Wrocławiu odbył się Charytatywny Bal Wolontariusza. Na balu zbierano pieniądze na leczenie nowotworu u Rafałka, chłopca w wieku przedszkolnym. Dochód pochodził w większości z wejściówek na dyskotekę oraz jedzenia i picia sprzedawanego w trakcie zabawy. Oprócz muzyki była także strefa rozrywek, głównie gier planszowych, w tym szachów. Strefą szachową zajmowała się para zawodników MDK Miedziany Skoczek Lubin, Ola Kozaczko i Kuba Kaczmarczyk. Można by było się spodziewać, że szachy nie będę się cieszyć dużym zainteresowaniem wśród gimnazjalistów, szczególnie gdy w korytarzu obok wrzała dyskoteka, ale znaleźli się amatorzy królewskiej gry. Nauczano podstawowych zasad, a potem rozgrywano partie szkoleniowe. Wszyscy, zarówno organizatorzy jak i zainteresowani byli zadowoleni. Mamy nadzieję, że kiedyś uda się zorganizować podobną akcję z większością zawodników Miedzianego Skoczka w Lubinie.

Legnica nam sprzyja
16 maja 2013
W niedzielę, 12.05, odbył się turniej blitza, jako impreza towarzysząca ME w Legnicy. W zawodach uczestniczyło 83 zawodników, w tym sam Baduur Jobava (ELO 2702), oraz MDK Miedziany Skoczek Lubin (Mariusz Walada, Krzos Adam, Jakub Kaczmarczyk, Tomasz Ilnicki)! Dwóch z nich zdobyło główne nagrody w klasyfikacji Rprfm - R (ranking uzyskany minus ranking): Kuba zajął pierwsze miejsce,
a Tomek drugie. Wielkie gratulacje dla naszych graczy, również dla Mariusza i Adama, którzy pokazali wysoką siłę gry i udowodnili, że Miedziany Skoczek ma silną kadrą zawodniczą!

Juniorzy królują w Legnicy
4 maja 2013
Dnia 01.05.2013 w Legnicy w Ośrodku Młodzieżowym rozegrany został I Memoriał m. Tadeusza Drelinkiewicza, wielokrotnego mistrza Dolnego Śląska, a także prekursora debiutu Sokolskiego, zwanego także „orangutanem” (1.b4).
W turnieju, rozgrywanym tempem 9 rund P'15, startowało wielu kolegów i przyjaciół naszego Tadzia, w tym zawodnicy Miedzianego Skoczka. Tym razem prym wiedli nasi juniorzy. Tomasz Ilnicki zdobył 4,5 pkt., przeganiając wielu wysoko rozstawionych graczy i zajął I miejsce do lat 18! Popisał się również Maciej Herbut, który zdobył 3,5 pkt. I wygrał klasyfikację do lat 14! Nasi juniorzy potwierdzili, że nie należą do łatwych przeciwników i twardo walczyli o każdy punkt, nie ustępując nawet zawodnikom z czołówki turniejowej. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Już po "Złotej Wieży"

28 kwietnia 2013

Drużynowe rozgrywki w Nowej Bystrzycy dobiegły końca. Zdobyliśmy VI miejsce pomimo silnych przeciwników i po trzyletniej przerwie w naszych rękach zagościł puchar! Miało tutaj miejsce również historyczne wydarzenie dla LZS Lubin. Pokonaliśmy drużynę LZS Mewa Goliszów, stałego uczestnika trzeciej ligi dolnośląskiej 2,5 : 1,5. Szalę zwycięstwa na naszą korzyść przechylił Maciek Herbut, który oddał
w dokładnie wyliczonej kombinacji figurę, zdobywając po chwili dwie kolejne! Natomiast Ola i Kuba stawili czoła silniejszym od siebie zawodnikom co w sumie dało nam zwycięstwo. Trudno jednoznacznie określić na której desce toczyły się najcięższe batalie, ale nie ulega wątpliwości, że Adam, Kuba, Maciek i Ola dali z siebie wszystko. Czekamy co będzie za rok!